- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínTýden ve světové ekonomice: Burzovní debakl Netflixu a inflační rekordy na východě...

Týden ve světové ekonomice: Burzovní debakl Netflixu a inflační rekordy na východě EU

Netflix ztratil v úvodním čtvrtletí 200 tisíc předplatitelů, investoři mu to spočítali. Inflace v EU překonala původní odhady, americký Fed otevřeně hovoří o zrychlení růstu úroků a Disney dostal trest za politickou angažovanost. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Netflix zažil burzovní propadák
Akcie Netflixu byly dlouhodobě považovány za skvělou růstovou příležitost. Optimismus nechyběl ani začátkem letošního roku, analytici očekávali, že počet předplatitelů vzroste o 5 milionů. Ohlášení čtvrtletních výsledků si však připravilo nemilé překvapení.

Netflix poprvé od roku 2011 ztratil zákazníky, ubylo jich 200 tisíc. Firma navíc předpokládá, že během následujících tří měsíců přijde o další 2 miliony předplatitelů. Trhy k překvapení rychle reagovaly, akcie Netflixu padly o 35%. Firma tak ztratila 54 miliard tržní hodnoty.

Za ztrátou je několik faktorů. Za prvé ústupem pandemie přirozeně klesl zájem lidí o streamovací služby, protože tráví méně času zavření doma před televizí. Za druhé zesílila konkurence, rapidně roste například levnější Disney+, vlastní platformy mají Amazon či Apple.

Kromě odlákávání zákazníků konkurují Netflixu o práva na obsah, čímž mu prodražují vstupní náklady. Platforma proto v lednu zvýšila předplatné pro americké uživatele. To pravděpodobně motivovalo další zákazníky k odchodu.

Netflix má několik nápadů, jak je získat zpět. Jedním je bezplatná sekce financovaná reklamami, kterou nabízí většina konkurentů. Dosud se jí stranil, protože může motivovat lidi zrušit předplatné a přejít na obsah zdarma. I část investorů je skeptická, zda projekt neskončí fiaskem.

Zároveň se firma pokusí zabránit sdílení hesel mezi známými a rodinami, což opět pobouřilo část klientů. Jelikož však takto „živí“ 100 milionů černých pasažérů, šikovné provedení by mohlo tržby zvýšit. Vývoj se vyplatí nadále sledovat, osud Netflixu může být varovným znakem pro budoucnost celého sektoru streamovacích služeb.

Americké úroky asi čeká rychlejší růst
Ekonomická data si tento týden připravila rozporuplné zprávy. Eurostat zveřejnil údaje, podle nichž bylo březnové tempo růstu cen v Evropské unii ještě rychlejší, než původně odhadoval. Oproti minulému březnu spotřebitelské ceny stouply o 7,8%.

Mohlo za to zejména masivní zdražení energií, jejichž ceny meziročně vzrostly o 44,4 %. Pro závislost na ruských energiích je situace obzvlášť špatná ve východní Evropě. Nejvyšší inflaci naměřili v Pobaltí, Česku či Bulharsku. Slovensko zaznamenalo nadprůměrných 9,6%.

Na druhé straně se však po pandemii rozběhl sektor služeb. Optimismus nákupních manažerů měřený tzv. PMI indexem stoupl na nejvyšší hodnotu za 7 měsíců, ekonomové přitom předpokládali pokles.

V americké centrální bance Fed mezitím roste podpora pro rychlejší zvyšování úroků. Její šéf Jerome Powell dnes řekl, že by bylo vhodné postupovat rychleji. Naznačil tak, že na květnovém zasedání úroky stoupnou o 0,5% namísto standardních 0,25%.

Uvedl také, že by rádi dostali úroky na úroveň, kdy už nebudou poskytovat ekonomický stimul. Rychlejší tempo zvyšování tedy pravděpodobně bude pokračovat i na dalších zasedáních. Výnosy na krátkodobých dluhopisech v reakcí prudce stouply (jejich ceny tedy klesly).

Kromě Powella akciovým trhům nepomohly ani samotné firmy. V rámci výsledkové sezóny několik z nich ohlásilo slabší výsledky, než analytici očekávali. Ceny akcií proto koncem týdne klesaly.

Floridští politici trestají Disney
Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis a filmový gigant Disney se delší dobu neměli v lásce. Guvernér firmu pravidelně kritizuje za progresivní tématiku v pohádkách pro děti. Vedení Disney zase minulý měsíc vystoupilo proti vzdělávacímu zákonu, který si DeSantis prosadil.

Nařízení omezuje vyučování o sexuální orientaci a genderové identitě na veřejných školách. Samotný Bílý dům ho označil za homofobní kousek s potenciálem izolovat děti patřící do LGBT komunity, které častěji čelí depresí a šikaně, od porozumění vrstevníků.

Jako trest pro Disney si floridská vláda připravila neobvykle tvrdý tah. Schválila zákon, podle kterého firma přijde o svůj speciální status v zemi. V rámci něj má výjimku z několika daní a poplatků, ale zejména vlastní území se jménem Reedy Creek District, které může řídit a financovat.

Nacházejí se v něm notoricky známé zábavní parky a hotely s tématikou Disney pohádek. Díky speciálnímu statusu nemusela firma při budování čelit byrokratickým regulacím, což zefektivňovalo její operace.

Je sice sporné, zda je taková výhoda oproti ostatním konkurentům oprávněná, vláda však status neruší kvůli principům, ale vlastnímu egu. Ještě ale nemá dobojované, Disney případ pravděpodobně vezme před soud, který se bude snažit přesvědčit, že Florida nemá na takový zásah pravomoc.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek