- Komerční sdělení -finance
DomůAtraktivněPeníze na pomoc lidem podle KDH v rozpočtu jsou, vláda se jen...

Peníze na pomoc lidem podle KDH v rozpočtu jsou, vláda se jen musí rozhýbat

Vláda se už celé týdny tváří, že najít zdroje na urychlenou pomoc lidem zasaženým drahými potravinami či energiemi je nemožné. Přitom prozatím stačí, aby jim vrátila peníze, které vybrala od začátku roku navíc na daních. Prohlásil to ekonomický expert KDH Jozef Hajko.
„Ministr financí umí najít peníze na zmírnění dopadů zdražování, do velké míry je má přímo pod nosem ve státním rozpočtu. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce vybral resort od ledna do března letošního roku až o 321 milionů eur více na DPH ao 85 milionů eur více na spotřebních daních. Přestože lidé v pandemii míjeli méně, nárůst je i tak mimořádný a značně se pod něj podepisuje letošní zdražování,“ vysvětluje Hajko. Lidi tak podle něj nezasáhly jen vyšší ceny vstupních komodit, ale také daně, které si na ně připočítal stát.

„Pokud jsou vyšší ceny zboží, vláda si na ně může připočítat i vyšší daň z přidané hodnoty. Jinými slovy, pokud rostou ceny potravin v obchodech, jídla v restauracích či materiálů na stavbách, státní rozpočet na tom vydělává. Tyto peníze, které stát získal na daních, by se v tak těžké době měly vrátit zpět obyvatelům ve formě cílené podpory těch nejchudších. Stát by prostě měl lidem vrátit peníze, které vybral navíc na daních,“ apeluje ekonomický expert.

KDH včera vyzvalo vládu, aby přestala vajatat a urychleně přijala opatření proti drahým potravinám a energiím. Stát by měl podle hnutí adresně pomoci nejzranitelnějším obyvatelům formou posílených stávajících nebo nově zřízených sociálních dávek. KDH také navrhuje, aby vláda přijala zákon definující energetickou chudobu a masivněji podpořila obnovu rodinných domů. V době, kdy okolní státy dočasně snížily DPH na vybrané segmenty a vystavily tím Slovensko do nevýhodného konkurenčního postavení, by mohlo být podle hnutí řešením i dočasné snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, gastro a cestovní ruch, nebo jako efektivní pomoc podnikatelům dočasné snížení spotřební daně na pohonné hmoty.

Zastavení dodávek uhlí, zemního plynu či ropy z Ruska by SR podle křesťanských demokratů mělo akceptovat, ale zároveň jako jeden z nejchudších států na ruské suroviny by se mělo domoci solidarity dalších členů EU, aby mu za netrhání jednoty v obtížné situaci pomohli.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek