- Komerční sdělení -finance
DomůPro ženyObchodníci: Očekáváme, že ceny budou i nadále růst

Obchodníci: Očekáváme, že ceny budou i nadále růst

Kromě pandemie ovlivňuje cenu potravin také válka na Ukrajině. Dělat si zásoby je zbytečné, vysvětluje Martin Krajčovič, předseda Slovenské aliance moderního obchodu.
Slovenské domácnosti za potraviny zaplatí více. Stoupá cena pečiva, mléčných výrobků, vajec i oleje. Lidé se tak začínají poohlížet po levnějším zboží.

Inflace pouze znásobila to, že lidé vyhledávají potraviny s nižší přidanou hodnotou, aby nemuseli omezit vlastní spotřebu, říká v rozhovoru pro Aktuality.sk předseda České aliance moderního obchodu Martin KRAJČOVIČ.

V rozhovoru s Martinem Krajčovičem se dozvíte:
– což ovlivňuje ceny potravin;
– jak reaguje vláda na stoupající ceny;
– jaké kontrakty uzavřely obchodní řetězce s pekaři;
– jak se mění spotřebitelské chování.

Ceny potravin rostou. V únoru meziročně stouply o 9,6 procenta. Válka na Ukrajině zvedla světové ceny potravin na historická maxima. V praxi to znamená, že si připlatíme téměř za všechno. Máme se připravit na další zdražování?

Obchodníci nejsou původci inflace ani tato inflace nevzniká na Slovensku. Je ovlivněna cenami na světových trzích, zejména cenami energií a pohonných hmot. Kromě krize způsobené pandemií ovlivňuje v tomto momentě ceny zejména krize vyvolaná válkou na Ukrajině.

Ta momentálně tlačí inflaci u vstupních komodit do výroby vzhůru, nejen co se týče potravin, ale i obalů a jiných produktů. Proto očekáváme, že ceny všech komodit včetně potravin budou dále růst.

Které potraviny patří v těchto dnech mezi kritické a jejich cena rychle stoupá?

Tím, že inflace je globální a způsobují ji zejména ceny energií a pohonných hmot, tak nelze ani zcela vyselektovat, na které potraviny dopadne více a na které méně. Stejně tak se však nedá říci, kam se až ceny potravin vyšplhají, protože nevíme, jak dlouho bude trvat konflikt na Ukrajině a jakým způsobem zareaguje na situaci Evropská unie nebo jednotlivé státy v Evropě.

Některé zásahy, jako například uvolnění pravidel v rámci státní podpory nebo uvolnění dalších ploch na výsadbu plodin, které přišly z Evropské komise, hodnotíme pozitivně a mohou přispět ke stabilizaci situace.

Jak se změnilo spotřebitelské chování vlivem vyšších cen?

Spotřebitelé se již přeskupovali k levnějším substitutům od začátku pandemie. Inflace pouze znásobila tento efekt, že lidé vyhledávají potraviny s nižší přidanou hodnotou, aby nemuseli omezit vlastní spotřebu.

Očekáváme také vlivem inflace, že tento trend orientování se na levnější potraviny bude přetrvávat a může se ještě více prohloubit.

Prezidentka Zuzana Čaputová před pár dny svolala okruhlý stůl. Diskutovali jste o zdražování či potravinové pomoci. Jak je to s přebytky potravin?

Obchodníci sdružení v SAMO ročně darují pro lidi v nouzi na Slovensku zhruba 2,5 až 3 tisíce tun potravin. Při zlepšení infrastruktury charit a uvolnění některých opatření bychom tuto pomoc uměli více než zdvojnásobit.

Pro nás je podstatné, aby potraviny, které jsou stále bezpečné, šly v první řadě pro lidi v nouzi a až následně, když už nejsou vhodné ke konzumaci, byly použity ke krmení zvířat nebo jako palivo do bioplynových stanic.

Začátkem března jste spolu s ministrem zemědělství Samuelem Vlčanem podepsali deklaraci o udržení cenové stability 13 základních potravin. To znamená, že u některých položek by řetězce neměly zvyšovat svou marži. Ceny potravin však přesto porostou, neboť se zvyšují náklady.

Deklarace hovoří o zachování výše historických marží, respektujíce však zvýšené náklady dodavatelů a obchodníků. Jde o to, aby nikdo nezneužil inflaci na vyšší zvýšení cen, než je nezbytné kvůli zvýšeným nákladům.

My jsme od začátku ministerstvu a veřejnosti tvrdili, že inflace je z hlediska konkurenceschopnosti nejhorší období pro umělé přilepšování si marže a obchodníci se chovají z tohoto pohledu ke spotřebitelům férově.

Proto zhmotnění těchto tvrzení do deklarace podepsané s ministerstvem bylo logickým vyústěním, abychom i takovým způsobem ujistili spolu s ministerstvem zemědělství veřejnost, že aktéři na trhu se budou chovat ke spotřebitelům férově a ministerstvo má možnost kontroly.

To však neznamená, že ceny zamrznou, protože inflace a zvyšování nákladů jsou globální a jsou ovlivněny zejména válkou na Ukrajině.

Už déle se ozývají nespokojení pekaři. Mouka dosahuje rekordních cen. Pekaři nyní uzavřeli s obchodními řetězci nejkratší kontrakty v historii. Co to znamená?

Zákon o nepřiměřených podmínkách v obchodu s potravinami ani neumožňuje uzavřít ceny na delší období. Avšak vývoj na trhu s energií, pohonnými hmotami a pšenicí je velmi dynamický, proto probíhají s pekaři neustálé jednání o cenách.

Je však třeba říci, že pekárenský sortiment je diverzifikovaný a stále více oblíbeným pečivem je dopékané pečivo přímo na obchodním provozu pro jeho širokou rozmanitost.

Také vývoj cen je u dopékaného pečiva stabilnější. Kromě toho ve více hypermarketech jsou také vlastní pekárny. Je však třeba říci, že pekařský průmysl čelí i investičnímu dluhu a je ve srovnání s jinými zeměmi méně konkurenceschopný.

Nespokojení jsou také prvovýrobci a zpracovatelé mléka. Můžeme říci, že vyrábějí mléko se ztrátou. I když se nákupní cena mléka meziročně zvýšila o necelých 20 %, ceny energií se zvýšily v některých případech až o 200 %. Znamená to, že si v nejbližší době připlatíme za mléko?

Opakuji, že inflace je globální a celý průmysl včetně potravinářského čelí zvyšování cen. To, o kolik stoupnou ceny, závisí na jednání s dodavateli. Konečná cena je ovlivněna i různými dotačními nebo kompenzačními schématy nejen na Slovensku, ale iv okolních zemích v rámci jednotného evropského trhu.

Zástupci obchodu aktivně komunikují s vládou o cenách potravin. Dělá vláda dostatečná opatření?

Jelikož inflace vzniká zejména z důvodu pandemie a války na Ukrajině, tak i vláda má omezené možnosti reakce. Ceny rostou v rámci celé Evropy, proto je důležité přijímat zejména kompenzační opatření, abychom udrželi potravinářský průmysl konkurenceschopný na jednotném evropském trhu.

Evropská komise také přijímá jistá opatření, ale hodně závisí zejména na jednotlivých státech, jakým způsobem se postaví k podpoře domácí produkce. Vláda však nemá výraznější vliv na růst cen potravin, jelikož inflace nevzniká na Slovensku. Proto se může zaměřit zejména na kompenzační opatření, o kterých v současnosti i diskutuje.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek