- Komerční sdělení -finance
DomůPro ženyTýden ve světové ekonomice: Putin stlačil spoušť plynových kohoutků a Musk koupil...

Týden ve světové ekonomice: Putin stlačil spoušť plynových kohoutků a Musk koupil Twitter

Kreml zastavil dodávky plynu pro Polsko a Bulharsko, několik firem si otevírá rublové účty. Twitter kývl Muskovi na dohodu o koupi a ekonomika USA v prvním čtvrtletí nečekaně klesla. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Rusko začalo zavírat plynové kohoutky
Energetický gigant Gazprom oznámil, že okamžitě zastavuje dodávky plynu do Polska a Bulharska. Země totiž začátkem dubna odmítly ruský požadavek hradit plaby v rublu, podobně jako většina odběratelů v EU. Vyhovění Kremlu by obnášelo otevření rublových účtů v Gazprombank.

Jelikož hodnota rublu je uměle udržována několika opatřeními, cílem výhrůžek bylo od začátku spíše šíření strachu. Politici budou nyní ještě pod větším tlakem vlastních občanů, zda podpořit nové sankce (v EU je na stole zákaz na import ruské ropy) nebo poslat Ukrajině vojenskou pomoc.

Ceny plynu v reakci na zprávy vystřelily téměř o čtvrtinu. Později je však zchladily informace, že některé firmy Kremlu ustupují. Účty v Gazprombank si totiž otevřelo 10 evropských odběratelů, čtyři už v rublech uhradili poslední platbu. Plyn tak původnímu stavu zdražil „jen“ o 5%.

Samotné Polsko a Bulharsko by měly být zatím v pořádku. Polsko v očekávání podobné hrozby naplnilo plynové zásobníky a zvažuje dodávky od USA či zemí perského zálivu. Bulharský ministr hospodářství tvrdí, že země má zajištěné dodávky alespoň na měsíc.

Dodávky navíc pokračovaly v normálním režimu i pár hodin po vyhlášení Gazpromu. Skutečný test však přijde, pokud se kohoutky nadobro zavřou a zásoby začnou dojíždět. Evropská unie má prý na tuto situaci nouzové plány, v současnosti probíhají zasedání o společné odpovědi.

V zahraničních médiích se mezitím šeptá, že rublový účet si plánuje otevřít i Slovensko. Další úhrada však bude až v polovině května, definitivní rozhodnutí tedy zřejmě padnou později.

Elon Musk koupil Twitter
Sága o vlastnictví Twitteru si připravila nečekaný obrat. Ještě před dvěma týdny bylo představenstvo připraveno bránit svou platformu před Elonem Muskem. Spustili tzv. mechanismus jedové pilulky, v jehož rámci by v případě nouze snižovaly Muskův podíl novými akciemi.

Začátkem týdne jsme se dozvěděli, že samotné představenstvo změnilo ve věci názor. Jednohlasně se shodlo, že umožní Muskovi koupit Twitter za 44 miliard dolarů. Stane se tak z něj soukromá firma, která nebude obchodována na burze.

Současní majitelé dostanou za každou akcii 54,20 dolaru, což je 38procentní příplatek oproti ceně před zveřejněním Muskových plánů. Nejbohatšímu muži světa však stále musí vyjádřit souhlas akcionáři v hlasování, dohoda tedy ještě není hotová a bude se řešit v průběhu letošního roku.

Plán na financování koupě má zajímavý dopad na Muskovu Teslu. Nejenže část financuje z vlastních peněz, zbytek půjde z půjček krytých akciemi Tesly. Pokud jejich cena klesne, bude muset doložit další akcie, případně hotovost (Tesla totiž limituje množství akcií, které může použít ke krytí dluhu). Investoři se proto báli masivních prodejů.

Není proto překvapivé, že hodnota Tesly od začátku měsíce padla o pětinu. Z podání regulátorům později vyplynulo, že k prodejům v hodnotě 8,5 miliardy již tento týden došlo. Následně přes Twitter prohlásil, že se dalších zbavovat neplánuje. Hodnotu firmy to mírně zotavilo.

Pokud se dohoda zfinalizuje, tak budeme možná sledovat transformaci Twitteru. Miliardář zatím zmiňoval méně regulace obsahu, boj proti botům či předplatné služby ke zvýšení výdělků.

Ekonomika USA nečekaně poklesla
Americké HDP si připravilo v prvním čtvrtletí zajímavé překvapení – pokleslo o 1,4%. Analytici očekávali spíše mírný růst. Ačkoli to může znít jako věštba špatných časů, není to úplně tak. Hlavní příčinou poklesu HDP byl prudký růst importů (dovozů ze zahraničí) a pokles exportů (vývozů).

Při počítání HDP se totiž přičítají exporty a odečítají importy, zmíněné změny jej proto snížily. Za nárůstem dovozů však bylo prudké zlepšení nálady amerických spotřebitelů, kteří utráceli více než koncem loňského roku. To by mělo ekonomiku v dalším období nastartovat.

Zároveň je proto nepravděpodobné, že se Fed statistiky lekne a upustí od plánu nadále bojovat proti inflaci rychlým zvyšováním úroků. Dražší dluh zase bude zkouška pro technologické firmy, které si tento týden také připravily rozporuplné zprávy.

Po únorovém fiasku Meta ohlásila, že její zisk za první čtvrtletí překonal očekávání. Její akcie tedy prudce stouply, optimismus se přenesl na celý akciový trh. V pátek jim však uštědřily ránu výsledky Amazonu a Applu, které investory zklamaly.

Akciové indexy proto klesly, technologický Nasdaq má za sebou nejhorší měsíc od roku 2008. Opět to ovšem nevěstí katastrofu, většina velkých firem zatím překonala očekávání.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek