- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyDovolená ve městě. Jak chce Bratislava přilákat turisty?

Dovolená ve městě. Jak chce Bratislava přilákat turisty?

Bratislava byla odjakživa metropolí, která na nevelké rozloze dokázala konkurovat velkoměstům. Rozmach zažila zejména v 18. století, kdy se stala největším a nejvýznamnějším městem celého Uherska.

Uherská aristokracie zde postavila mnoho honosných paláců, stavěly se kostely, kláštery, rozšířil se hrad, vznikaly nové ulice a přibývalo obyvatelstvo. O kulturu a společenský život byl velký zájem.

Její rozvoj zpomalil maďarský odboj a později války. Přesto byla Bratislava velmi čilá i ve třicátých letech 20. století.

Nabízela vše, co její obyvatel potřeboval k životu ik jistému nadstandardu. Život zde plynul pomalu, svobodně a často velmi vesele a uvolněně.

Město na vodní tepně, krasavice na Dunaji, pořádalo různé tancovačky, sportovní akce.

Lidé se vraceli domů z fotbalového stadionu v Petržalce a mezitím se zastavili na občerstvení ve městě, diskutovali mezi sebou na pavlačích svých domů a navzdory rušnému životu se v ulicích šířil jakýsi klid. Ten ve městě přetrvává dodnes.

Rušný městský život se mísí s klidem plným zeleně a příjemných zákoutí. Mění se na destinaci, kde turisté najdou relax i množství aktivit a stihnou mnohé absolvovat během několika dní.

Stvořena na prodloužený víkend
Malé velké město je pro jeho obyvatele samozřejmostí se všemi jeho atrakcemi.

Zejména v létě se však otevírá turistům a nejen těm ze zahraničí. Pestrý program nabízí všem věkovým kategoriím a zájmovým skupinám. Chcete-li se ve městě lépe zorientovat, nasedněte na turistický vláček, který vás provede Bratislavou a upozorní na nejzajímavější atrakce.

Koncentrovanou historii města poznáte v centru, které projdete poměrně rychle ao to více času vám zůstane na vyzkoušení dalších atrakcí. Pro turisty je výhodná Bratislava Card, turistická karta, se kterou získáte mnoho slev na nákupy a návštěvu restaurací a barů či bezplatných vstupů do muzeí, galerií a veřejné dopravy. Bratislavu si můžete prohlédnout z různých úhlů.

Výhled nabízí Bratislavský hrad, kde aktuálně probíhá i výstava Poklad Inků, ale zároveň si lze v Klenotnici prohlédnout dekorativní, reprezentační či užitkové předměty používané například při stolování. Část expozice Dějiny Slovenska zde zase představuje nejstarší dějiny našeho území.

Kochat se výhledem na město můžete iz památníku na Slavíně a nově je otevřena i nová vyhlídková věž na Devínské Kobyle, k níž vede nenáročná turistická trasa.

Postupně přibývají i letní akce. Mnoho z nich je propojeno s největším městským festivalem Kulturní léto a hradní slavnosti.

Do historie vás přenese akce Rytíři na Devíně (3. a 31. srpna 2020), Letní shakespearovské slavnosti opět uvádějí známé hry Williama Shakespeara a probíhají do 14. srpna 2020.

Ve městě můžete každý čtvrtek poznávat hudební historii Bratislavy díky stejnojmennému cyklu koncertů, který odkrývá stopy a působení významných skladatelů a hudebních děl spjatých s Bratislavou.

Na Nádvoří Jana Nepomuckého se 6. srpna představí tvorba Bély Bartóka, další čtvrtky budou věnovány Mozartovi, Beethovenovi, Josephu Kasparu Mertzovi či Deži Ursínymu.

Život u vody
Jedinečný pohled na Bratislavu se návštěvníkovi naskytne také přímo z Dunaje. Řeka je jedním ze symbolů Bratislavy, a tak by byla škoda ignorovat ji. Obdivovat nábřeží mohou turisté například z paluby rychlostního člunu.

Čluny jsou vyhledávány například jako zábava během rozloučení se svobodou nebo romantický zážitek. Krása Bratislavy vynikne z vody zejména večer, kdy se na hladině řeky odráží řada městských světel. Pro ty, kteří nepotřebují tolik adrenalinu, jsou vhodné i výletní lodě, které vás odvezou až k hradu Devín a zpět.

Pohodu u Dunaje si můžete užít i na kávě na nábřeží nákupního centra Eurovea nebo na některém z podniků, které kotví na lodích přímo na řece.

Nábřeží Dunaje se rozrůstá i na petržalské straně, kde letos vznikla pláž Tyršák. Pod jednou střechou se tak v obklopení písčitou pláží setká spousta lidí, noční život, kulturní akce, stánky s gastronomickými chuťovkami, sportovní aktivity, wi-fi zdarma a odpočinek.

U drinku si můžete vychutnat například cestovatelské kino, divadlo, urban market s lokálním designem a módou či diskuse a workshopy, nebo si podvečer zacvičit jógu.

Přímo z pláže se zároveň můžete přejít do Sadu Janka Krále. Nejstarší veřejný park ve střední Evropě je od roku 1907 prohlášen za státem chráněný park s unikátní polohou a také přísně chráněnými stromy.

V horkých dnech zde naleznete příjemný polostín na soukromý piknik nebo jednoduše pauzu mezi procházkami po městě. Rozhodnete-li se trávit svůj volný čas v Bratislavě, ani vám nebude překážet, že toto léto nenavštívíte moře.

Na zážitky u vody se zde klade velký důraz. I místní vyhledávají přírodní koupaliště a jezera jako Zlaté písky, Vajnorská jezera či Draždiak.

Na Zlatých píscích je pro lidi, kteří mají rádi aktivní odpočinek, skvělým cílem Wakelake. Nabízí pláže, wakeboardový vlek, plážový volejbal, restauraci a bar.

Vyzkoušet si zde můžete také flyboard. Jedná se o létající board poháněný vodními tryskami, díky kterému se budete „vznášet“ nad vodní hladinou. Chce to jen trochu rovnováhy.

Ještě více zážitků naleznete také v areálu vodních sportů Divoká voda, kde je možné vyzkoušet si rafting, jízdu na kajaku, vodní lyže, jízdu na čtyřkolce, lukostřelbu či jízdu na ponících. Pokud trávíte dovolenou v Bratislavě s dětmi, nezklamou místní muzea či zoologická zahrada.

Letní večerní atmosféra
Zatímco den můžete trávit aktivně, večer se atmosféra v Bratislavě mění v klidnější. Během procházky doporučujeme ochutnat zmrzlinu v některých známých a oblíbených provozech jako Koun, Luculus či Arthur Ice Cream.

Kultura streetfoodů v místních ulicích zažívá boom a vybírat si můžete z různých druhů jídel – originálních hotdogů, hamburgerů, veganských specialit i dezertů.

Každý měsíc, většinou v jeho druhé polovině, ožívá Náměstí SNP před Starou tržnicí díky akci Street Food Park, kde si můžete dobré jídlo a nápoje vychutnat v přátelské atmosféře.

Milovníky piva bychom nasměrovali na centrum města a jeho blízké okolí. Zde najdou několik lokálních řemeslných pivovarů, například Klášterní pivovar, Dunajský pivovar přímo na řece nebo pivovar Alžbětka.

Pokud patříte spíše k vinařům, jste také na správném místě. Vinařská tradice Bratislavy je orientována zejména v části Rača.

Známá Malokarpatská vinná cesta vede přes Bratislavu, Svatý Jur, Pezinok, Modru a končí v Trnavě. Navštívit tak můžete vinohrady Mrva & Stanko, Matyšák, Chowaniec a Krejčírovič či Terra Parna a ochutnat odrůdy typické pro tuto oblast, například Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, ale zejména Frankovku modrou a Svatovavřinecké víno.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek