- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínMinisterstvo financí je ochotno diskutovat se zástupci samospráv o vysokých cenách energií

Ministerstvo financí je ochotno diskutovat se zástupci samospráv o vysokých cenách energií

Resort financí je ochoten diskutovat se zástupci samospráv o problémech v souvislosti s vysokými cenami energií a hledat řešení.
Reagoval tak na čtvrteční vyjádření Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS), které informovalo, že dlouhodobé zdražování energií způsobuje samosprávám komplikace. Sdružení od ministerstva požaduje dofinancování meziročního nárůstu cen energií. Resort argumentuje, že i stát hospodaří s omezenými zdroji.

Ministerstvo financí (MF) ve stanovisku pro TASR uvádí, že si uvědomuje vliv vysokých cen energií na občany, podniky, samosprávy, i státní správu. Konstatuje, že stát i samospráva mají své problémy, ale zároveň i nástroje a možnosti k jejich řešení. „I stát hospodaří s omezenými zdroji a musí přijímat opatření, aby udržel své hospodaření a dokázal zajistit služby pro občany. MF nedávno během diskuse s městem Humenné identifikovalo jedno z dalších možných řešení hledání zdrojů, a to z rezervního fondu. Věříme proto, že města, obce a vyšší územní celky v první řadě využijí všech svých vlastních nástrojů a možností,“ dodává ministerstvo financí.

Resort říká, že stát zdvojnásobil odváděnou daň z příjmu fyzických osob ve prospěch samospráv v období uplynulých osmi let, zatímco ve stejném období vzrostla průměrná mzda jen o 47 procent. \“Stát a MF mají v tomto smyslu velmi významně vyčerpaný prostor na další zvyšování financování samospráv,\“ podotýká ministerstvo.

ZMOS ve čtvrtek informoval, že 18 až 20 procent slovenských samospráv má v současnosti problém obstarat dodavatele energií. Sdružení to odůvodnilo nestabilními cenami na trhu. Deklarovalo, že jsou připraveni o řešeních diskutovat s resorty financí a hospodářství is Úřadem pro regulaci síťových odvětví.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek